Cati bani va lua David Popovici după ce a cucerit medalia de AUR si cea de Bronz de la Olimpiada

David Popovici, tânărul înotător de doar 16 ani, a adus un moment de mândrie României, câștigând medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Performanța uluitoare a lui David Popovici s-a desfășurat în fața a mii de spectatori din întreaga lume. În prima lungime de bazin, tânărul sportiv a ocupat a doua poziție, iar pe distanța de 100 de metri se afla pe locul trei.

Cu o viteză incredibilă, a reușit să urce pe poziția a doua la 150 de metri și, în ultima secundă, l-a întrecut pe britanicul Matthew Richards. Finalizând cursa într-un timp record de 1:44:72, David Popovici s-a impus ca primul campion olimpic în istoria înotului masculin românesc. Pe podiumul de premiere a urmat americanul Luke Hobson, înregistrând un timp de 1:44:79.

David Popovici continuă să ne ofere emoții și în proba de 100 de metri liber si a adus tarii noastra inca o medalie si anume pe cea de Bronz. Cu determinare și talent, tânărul campion speră să aducă și noi motive de bucurie țării noastre.

Pentru această performanță uluitoare, Comitetul Olimpic și Sportiv Român va răsplăti tânărul campion cu 140.000 de euro. Aceasta a fost dezvăluit de către Elisabeta Lipă, președinta Agenției Naționale pentru Sport.

Premiile oferite sportivilor români în cazul obținerii unei medalii olimpice sunt generoase: 140.000 de euro pentru o medalie de aur, 100.000 de euro pentru una de argint și 60.000 de euro pentru una de bronz. Acești bani reprezintă o recunoaștere a muncii și dedicării sportivilor noștri care se clasează pe podiumul olimpic.

Prestația lui David Popovici nu este doar o realizare personală, ci reprezintă și o revenire în forță a înotului românesc la nivel olimpic. Ultima medalie olimpică a înotului românesc a fost obținută în 2004, când Camelia Potec a cucerit aurul la 200 de metri liber la Atena, iar Răzvan Florea a obținut medalia de bronz la 200 de metri spate.

Încheiând, prin performanțele sale incredibile, David Popovici inspiră tinerii din întreaga țară să își urmeze pasiunile și să se dedice cu ardoare în atingerea visurilor lor. Realizările sale sunt o dovadă a faptului că vârsta nu reprezintă un obstacol în calea succesului. Popovici ne demonstrează că perseverența, disciplina și talentul sunt ingredientele cheie pentru a reuși în viață.