De nicăieri! Distincția primită de Vasile Mogoș după ce a fost făcut KO de Dumfries în România – Olanda

MUNICH, GERMANY - JULY 02: Vasile Mogos of Romania receives medical treatment during the UEFA EURO 2024 round of 16 match between Romania and Netherlands at Munich Football Arena on July 02, 2024 in Munich, Germany. (Photo by Alex Caparros - UEFA/UEFA via Getty Images)

Vasile Mogoș (31 de ani) a jucat într-un singur meci al României de la EURO 2024, chiar în cel din optimile de finală contra Olandei, scor 0-3.

Titularizat pe postul de fundaș stânga în locul lui Nicușor Bancu, suspendat, Vasile Mogoș a rezistat doar 32 de minute pe teren. Apărătorul de la CFR Cluj a fost victima unei ciocniri dure cu Denzel Dumfries și a acuzat dureri la nivelul pieptului și capului.

Vasile Mogoș, desemnat de Gazzetta dello Sport cel mai bun jucător al României din meciul cu Olanda

Medicii l-au tratat pe gazon pe Mogoș, însă fundașul nu a mai putut continua, iar Edi Iordănescu l-a trimis în locul său pe Bogdan Racovițan, în timp ce Andrei Burcă a fost mutat pe poziția de fundaș stânga.

Deși a jucat doar 32 de minute la Munchen, Vasile Mogoș a fost desemnat de ziarul Gazzetta dello Sport cel mai bun jucător al României din partida cu Olanda. Italienii subliniază că această distincție vine și ca urmare a prestației generale modeste a echipei conduse de Edi Iordănescu.

„Joacă jumătate de oră și este cel mai bun din echipa României. Stă bine în teren, însă se accidentează. Pentru o rezervă, bun!”, a scris Gazzetta despre Mogoș, notat cu 6.

Singurul jucător al României care a mai primit nota 6 a fost Radu Drăgușin. În rest, numai note de 5 și 5,5 acordate de italieni pentru tricolori.

Cel mai bun jucător al meciului a fost desemnat Cody Gakpo (7,5), cel care a marcat un gol și a oferit un assist.

• 8 meciuri are Vasile Mogoș la naționala României. A debutat în 2019, iar până acum a strâns patru partide oficiale și patru amicale.