Olandezii, fără ocolișuri. Cum au numit naționala României după 0-3 în optimile EURO 2024

MUNICH, GERMANY - JULY 02: Razvan Marin of Romania controls the ball whilst under pressure from Tijjani Reijnders of the Netherlands during the UEFA EURO 2024 round of 16 match between Romania and Netherlands at Munich Football Arena on July 02, 2024 in Munich, Germany. (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

România a fost eliminată de la EURO 2024 după ce a pierdut contra Olandei în optimile de finală, la Munchen, scor 0-3.

Olanda s-a impus după golurile lui Cody Gakpo (20′) – șut din careu la colțul scurt – și Donyell Malen (83′, 90+3), care a împins mingea în plasă după o pasă în fața porții a aceluiași Gakpo, iar ulterior a finalizat un contraatac.

Presa olandeză: „România, o echipă care s-a retras foarte mult. Victorie meritată”

Presa olandeză a tras câteva concluzii la cald, susținând că naționala lui Ronald Koeman a meritat pe deplin calificarea în sferturi și numind România o echipă care s-a retras foarte mult.

„Cody Gakpo și Donyell Malen duc Olanda în sferturile de finală ale Campionatului European după o victorie meritată împotriva României”, a titrat Algemeen Dagblad.

„Suspansul a existat mult prea mult în Munchen, însă echipa Olandei merge în sferturi cu un rezultat pe deplin meritat. Echipa noastră a fost mult mai puternică decât a României.

Cu greu am avut parte de presiune în acest meci, iar asta a făcut diferența. Spre deosebire de mașinăria de gegenpressing a Austriei, România a fost în principal o echipă care s-a retras foarte mult. Asta le-a făcut viața mult mai ușoară fundașilor și mijlocașilor noștri”, au mai scris olandezii.

Partida s-a încheiat cu victoria clară a Olandei, 3-0. Naționala lui Ronald Koeman va înfrunta în sferturile de finală Turcia.