Presa din Ungaria, acuzații-șoc după Paksi – Corvinul 0-4: „Hunedoara a…”

Presa din Ungaria o acuză pe Corvinul Hunedoara de furăciune, asta după ce românii au demolat-o pe Paksi cu scorul de 4-0.

Corvinul Hunedoara a câștigat în primul tur preliminar al UEFA Europa League cu scorul de 4-0, în fața celor de la Paksi, însă victoria românilor nu a fost digerată prea ușor de presa din Ungaria.

Presa din Ungaria, acuzații-șoc după Paksi – Corvinul 0-4: „Hunedoara a furat ori de câte ori a putut”

Formația antrenată de Florin Maxim a făcut istorie și e foarte aproape de o calificare în turul doi preliminar al UEFA Europa League. Dacă în România fanii sunt alături acum mai mult ca niciodată de hunedoreni, în presa din Ungaria se aruncă cuvinte grele la adresa echipei din liga secundă a României.

Presa din țara vecină e de părere că arbitrul Aslam Muhammad Usman a fost complice la „furtul” făcut de Corvinul Hunedoara și critică evoluția echipei din România.

„Nu-i adevărat. Nimeni nu se aștepta la asta. Paksi a suferit o înfrângere la patru goluri pe teren propriu împotriva echipei românești din divizia secundă, Corvinul Hunedoara.

Oaspeții au preluat conducerea în minutul 9 și și-au dublat avantajul la finalul primei reprize. În repriza secundă, o eliminare i-a îngreunat misiunea lui Paksi, iar pe final, Corvinul a mai marcat două goluri, câștigând cu 4-0.

Corvinul a furat ori de câte ori a putut, Aslam Muhammad Usman, arbitru norvegian cu experiență, s-a dovedit a fi partener în asta, dar să nu fim nedrepți, Paksi era la ani lumină de cea mai bună formă”, au scris cei de la  Nemzeti Sport despre partida Paksi – Corvinul.

Corvinul Hunedoara a făcut istorie și a câștigat în primul tur preliminar Europa League

Corvinul Hunedoara a reușit să facă istorie prin victoria din fața lui Paksi. Băieții antrenați de Florin Maxim au luat o poziție serioasă în ceea cea privește calificarea după acest rezultat și astfel poate obține o calificare în al doilea tur, deși nimeni nu credea că e posibil acest lucru.

Moralul hunedorenilor nu a fost afectat de eșecul din Supercupa României, unde FCSB a câștigat cu 3-0, iar pentru meciul din cupele europene s-au organizat perfect și au reușit să facă surpriza.

În cazul unei calificări, Corvinul Hunedoara ar urma să devină singura echipă din istoria României care se califică într-o fază superioară a unei cupe europene din postura de echipă de eșalon secund.