UEFA, decizie incredibilă! Ce se întâmplă cu Felix Zwayer

România a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024, după o înfrângere categorică în fața Olandei, scor 0-3. Meciul disputat la Munchen a fost marcat de controverse legate de arbitrajul germanului Felix Zwayer, ale cărui decizii au fost intens contestate de suporterii și jucătorii români. După ce a fost arbitru de rezervă la meciul din sferturile de finală de la Euro, dintre Olanda și Turcia, neamțul a primit o nouă delegare la turneul din Germania.

Controverse în timpul meciului România – Olanda

Felix Zwayer a fost criticat pentru mai multe decizii luate în timpul meciului, majoritatea percepute ca fiind defavorabile României. Printre acestea, două momente au stârnit cele mai mari reacții.

Unul dintre cele mai discutate momente a fost faultul violent comis de Dumfries asupra lui Vasile Mogoș. În urma acestui incident, jucătorul român nu a mai putut continua partida, dar Dumfries nu a primit nici măcar un cartonaș galben. Această decizie a stârnit furia suporterilor și a echipei României, care considerau că arbitrul ar fi trebuit să ia măsuri mai drastice.

Un alt moment controversat a avut loc în minutul 81, când arbitrul german a oprit un contraatac periculos al României, invocând un joc periculos care nu părea să fi existat. Această decizie a fost criticată nu doar de români, ci și de observatori internaționali, inclusiv de presa spaniolă, care a considerat că Zwayer a exagerat cu fluieratul pentru contacte minime.

Decizia UEFA și reacțiile ulterioare

În ciuda controverselor, UEFA a decis să îl desemneze pe Felix Zwayer ca al patrulea oficial pentru partida Olanda – Turcia, programată în sferturile de finală ale Campionatului European. Această decizie a stârnit reacții mixte, având în vedere prestația discutabilă a arbitrului german în meciul România – Olanda.

Imediat după aceasta, Zwayer a primit o nouă delegare la Euro 2024. Germanul va fi arbitru  la semifinala de miercuri, dintre Olanda și Anglia.

Analiza prestației lui Felix Zwayer

Presa internațională, în special cea spaniolă, a criticat aspru prestația lui Zwayer în meciul România – Olanda. Jurnaliștii spanioli au notat că arbitrul german a avut un EURO slab, iar meciul din optimi nu a fost o excepție. În analiza lor, aceștia au menționat că Zwayer a fluierat frecvent pentru contacte minime și a oprit un atac promițător al României, inventând un joc periculos.

„Felix Zwayer a dezamăgit după o prestație slabă la meciul România – Olanda. Arbitrul german, care a avut mai degrabă un EURO destul de slab, a continuat în aceeași dinamică, deși a arbitrat un meci relativ simplu. A fluierat fault pentru contacte minime și a oprit un atac promițător al României la scorul de 1-0, inventând un joc periculos care nu a existat. A arătat cartonașe în patru rânduri, dar ar fi putut arăta doar două. Nu a avut succes nici la acest capitol. Pe lângă golul anulat la VAR al olandezilor, meciul s-a desfășurat fără acțiuni care i-ar fi putut complica și mai tare prestația lui Felix Zwayer”, au notat spaniolii, care i-au acordat nota 4 pentru modul în care a arbitrat România – Olanda.